Rubriky
Uncategorized

Základy nasazení wifi sítě pro hotely/restaurace

Po několika uplynulých dovolených jsem sesbíral pár zkušeností o tom, jak má a nemá wifi pro hosty vypadat, dovolil jsem si je tu sepsat:

Pojmenování wifi sítě
Pro návštěvníka hotelu/restaurace je důležité, aby snadno poznal, ke které wifi se má připojit. Dobré je použít název provozovny.

Dostupnost
Pokud podnik inzeruje, že má wifi na pokoji, mělo by být opravdu v každém pokoji a ne tak, že se musí přiložit notebook na vstupní dveře, nebo na okno aby chytil jednu čárku.
Často je ve větší budově potřeba několik wifi AP, aby bylo připojení opravdu všude. Nejlepší pak je, když se sítě jmenují všechny stejně, host pak nemusí zadávat heslo několikrát a počítač (nebo mobil) si pak sám vybere, ke které stanici se připojí podle toho, která má zrovna nejlepší signál.

Heslo do wifi
Heslo má být čitelné a jednoduché, snadno dostupné například na jídelním lístku, na nástěnce a podobně. Je možné heslo úplně vypnout.

Bezpečnost
Na veřejné wifi pro hosty nemají být připojené firemní počítače, síť pro hosty by měla být oddělená od vnitřní sítě a měla by mít přístup pouze na internet.

Kanál wifi
Pokud se nechá kanál na auto, snadno se stane, že některé sítě sdílí společný kanál. Tím vzniká rušení a snižuje se dosah a rychlost wi-fi. Optimální by bylo nastavit na vysílačích kanály, které se nepřekrývají, tedy kanál 1 v restauraci, kanál 6 v prvním patře, kanál 11 v druhém patře. Pokud se potřebuje přidat další w-fi, nastavit kanály tak, aby wifi blízko sebe neměly stejný kanále. Nastavit wifi na 802.11g nebo n (OFDM modulace), šířka pásma 20mHz. Zdroj: wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels

Kontrola a cizí sítě
Je možné, že některé kanály už používá soused.

Pro zjištění jaké sítě v okolí jsou je možné použít aplikaci například pro Android nebo pro Windows

Pokud máte dotaz nebo vylepšení, napište mi prosím do komentáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..